Gabinet urologiczny, endokrynologiczny,
diabetologiczny, internistyczny

ul. Na Barciach 12/17, Kraków
ul. Mokra 7, Wieluń
ul 3-go Maja 10, Sucha Beskidzka

Rejestracja telefoniczna: 508 620 616 (Kraków)
Rejestracja telefoniczna: 575 876 564 (Wieluń)
Rejestracja telefoniczna: 570 210 046 (Sucha Beskidzka)
odbywa się od poniedziałku do soboty
-> REJESTRACJA <-

NOWY GABINET
W KRAKOWIE
JUŻ OTWARTY

Wodniak Jądra

Jest to nagromadzenie się płynu surowiczego między osłonkami jądra - ścienną i trzewną. Przyczyną gromadzenia się płynu jest zaburzenie równowagi pomiędzy wydzielaniem a wchłanianiem płynu przez osłonkę pochwową.

Wodniak jądra może być wrodzony lub nabyty (wywołany urazami, operacjami, nowotworami i stanami zapalnymi). Choć wodniak nie jest zmianą złośliwą i jest dość łatwo go wyleczyć, to może on zwiastować poważniejsze choroby, jak na przykład nowotwór jądra.

Objawy

Badaniem fizykalnym stwierdza się różnego rodzaju powiększenie moszny, która jest gładka i napięta. Wodniak jądra prezentuje się jako obecność miękkiego, elastycznego guza, w obrębie którego wyczuwa się jądro. Charakterystyczny jest też objaw rozpraszania światła przez worek mosznowy. Oddawanie moczu przebiega normlanie i jest bezbolesne. Bardzo rzadko występuje ból i trudności w chodzeniu. Podstawowym badaniem potwierdzającym wstępną diagnozę jest ultrasonografia.

U mężczyzn z wodniakami można stwierdzić osłabienie płodności charakteryzujące się zmniejszeniem liczby plemników i odsetka plemników prawidłowo ruchowych. Zmniejszenie płodności tłumaczy się zaburzeniami termoregulacji jąder.

Leczenie

Leczenie wodniaka jądra jest operacyjne. Kluczowe znaczenie ma aseptyka, wprowadzenie zakażenia do zamkniętej przestrzeni może prowadzić do powstania ropni. Ponadto podczas zabiegu ważne jest, by unikać uszkodzenia powierzchownych naczyń krwionośnych (ryzyko powstania dużego krwiaka).

Powikłania pooperacyjne

Mimo, że operacja usunięcia wodniaka jądra jest zabiegiem relatywnie nieskomplikowanym, to jest związany z ryzykiem powikłań. Najczęstszymi są:

  • Obrzęk moszny – ustępuje samoistnie
  • Krwiak – w przypadku dużego krwiaka konieczny zwykle drenaż
  • Nawrót wodniaka jądra
  • Infekcja rany lub jądra wymagająca dalszego leczenia