Gabinet urologiczny, endokrynologiczny,
diabetologiczny, internistyczny

ul. Na Barciach 12/17, Kraków
ul. Mokra 7, Wieluń
ul 3-go Maja 10, Sucha Beskidzka

Rejestracja telefoniczna: 508 620 616 (Kraków)
Rejestracja telefoniczna: 575 876 564 (Wieluń)
Rejestracja telefoniczna: 570 210 046 (Sucha Beskidzka)
odbywa się od poniedziałku do soboty
-> REJESTRACJA <-

NOWY GABINET
W KRAKOWIE
JUŻ OTWARTY

Torbiel Najądrza

Torbiel najądrza (określana też jako spermatocele, jeżeli w płynie ją wypełniającym są plemniki) to zmiana wywodząca się z kanalików zbiorczych najądrza i zawiera przejrzysty płyn. Powstaje w wyniku zablokowania drogi odpływu nasienia. Jest zmianą łagodną, nie ulega zezłośliwieniu.

Przyczyna schorzenia nie jest w pełni wyjaśniona. Przypuszcza się, że torbiel najądrza może być spowodowana przez zaburzenie czynności ścian najądrza, uraz lub stan zapalny. Torbiele zazwyczaj rozwijają się powoli, przez lata.

Torbiel najądrza najczęściej jest bezobjawowa i wykrywa się ją przypadkowo podczas badania moszny wykonywanego z innych wskazań. Zmiany mogą być wyczuwalne palpacyjnie w worku mosznowym nad jądrem lub za nim. Większe torbiele mogą powodować powiększenie całej moszny. Jeśli dojdzie do zakażenia torbieli dołączają się objawy zapalenia: ból, zaczerwienie, ocieplenie zmienionej okolicy.

Rozpoznanie

Torbiel najądrza rozpoznaje się na podstawie badania fizykalnego moszny oraz badania USG.


Leczenie

Bezobjawowe oraz małe torbiele, o średnicy poniżej 1 cm, nie wymagają leczenia. Mogą ulec samoistnemu wchłonięciu. Należy je jednak obserwować i wykonywać kontrolne badania USG.

Wskazaniem do leczenia operacyjnego, które polega na wycięciu torbieli, jest obecność dużych i/lub powiększających się torbieli najądrza, a także towarzyszące objawy bólowe lub dyskomfort.

Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego jest skleroterapia, która polega na usunięciu płynu z cysty i wstrzyknięciu w nią substancji prowadzącej do jej zamknięcia. Z uwagi jednak na ryzyko uszkodzenia najądrza, a także na ryzyko nawrotu schorzenia, oraz przewlekłego bólu moszny skleroterapia nie jest rytunową metodą terapeutyczną, która szczególnie nie jest zalecana u młodych mężczyzn.