Gabinet urologiczny, endokrynologiczny,
diabetologiczny, internistyczny

ul. Na Barciach 12/17, Kraków
ul. Mokra 7, Wieluń
ul 3-go Maja 10, Sucha Beskidzka

Rejestracja telefoniczna: 508 620 616 (Kraków)
Rejestracja telefoniczna: 575 876 564 (Wieluń)
Rejestracja telefoniczna: 570 210 046 (Sucha Beskidzka)
odbywa się od poniedziałku do soboty
-> REJESTRACJA <-

NOWY GABINET
W KRAKOWIE
JUŻ OTWARTY

Stulejka

Stulejka to stan, w którym zbyt wąski napletek nie może być odprowadzony za żołądź prącia (do rowka zażołędnego). Ponadto za stulejkę uważa się również stan, w którym napletek pozwala się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale w trakcie erekcji powoduje ucisk i ból.

Stulejka może być wrodzona lub nabyta i może wystąpić w każdym, nawet podeszłym wieku.

Stulejka fizjologiczna występuje po urodzeniu w wyniku przywarcia napletka do żołędzi. Stan taki występuje zwykle do końca 1 roku życia. U noworodków i niemowląt stulejkę rozpoznaje się jedynie wtedy, gdy napletka nie udaje się odprowadzić na tyle, aby uwidocznić ujście zewnętrzne cewki moczowej.

Całkowite zarośnięcie napletka jest niezwykle rzadkie i konieczne jest wówczas pilne wykonanie zabiegu chirurgicznego, polegającego na jego nacięciu.

W miarę wzrostu prącia pod napletkiem zbiera się mastka, która powoduje stopniowe oddzielanie od żołędzi. Po ukończeniu przez dziecko 2 roku życia napletek powinien być odprowadzany, a gromadząca się w worku napletkowym mastka usuwana podczas codziennych zabiegów higienicznych.

Forsowne, brutalne odklejanie i odprowadzanie napletka powoduje pękanie jego wewnętrznej blaszki, czego konsekwencją jest powstanie bliznowatego zwężenia ujścia napletka i rzeczywistej stulejki.

Objawy kliniczne

O stulejce świadczy brak możliwości odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego lub niemożność uwidocznienia zewnętrznego ujścia cewki moczowej u noworodków lub niemowląt. Można zaobserwować również wybrzuszanie się napletka podczas mikcji i przedłużanie się wykapywania moczu (który może być zakażony) z worka napletkowego po mikcji.

Zapalenie lub infekcja (zapalenie żołędzi prącia) może powodować krwawienie, ból lub dyzurię. U osób dorosłych niemożność całkowitego odprowadzenia napletka może powodować dyskomfort lub uszkodzenia skóry podczas stosunków płciowych.

Leczenie

Dorośli: jeśli występuję objawy, może być konieczna interwencja chirurgiczna w formie plastyki napletka lub obrzezania.
Dzieci: W przypadku nawracających infekcji leczenie można zacząć od miejscowego stosowania kremu ze steroidem, który zmiękcza stulejkę i pomaga odprowadzić napletek. Wykonuje się również zabiegi obrzezania lub plastyki napletka.

Powikłania stulejki

Nieleczona stulejka może być przyczyną:

  • Załupka – napletek jest odprowadzalny za żołądź prącia, ale nie może wrócić z powrotem. W zależności od warunków wytwarza się ciasny pierścień wokół korony żołędzi, który prowadzi do przekrwienia, obrzęku i opuchlizny, a nawet martwicy.
  • Nawracającego zapalenia żołędzi
  • Ostrego zapalenia żołędzi (Balanoposthitis), w trakcie którego wydzielina zapalna i ropna zostają uwięzione pod napletkiem przez opaskę napletkową.
  • Przewlekłego zapalenia żołędzi i napletka
  • Raka prącia