Gabinet urologiczny, endokrynologiczny,
diabetologiczny, internistyczny

ul. Na Barciach 12/17, Kraków
ul. Mokra 7, Wieluń
ul 3-go Maja 10, Sucha Beskidzka

Rejestracja telefoniczna: 508 620 616 (Kraków)
Rejestracja telefoniczna: 575 876 564 (Wieluń)
Rejestracja telefoniczna: 570 210 046 (Sucha Beskidzka)
odbywa się od poniedziałku do soboty
-> REJESTRACJA <-

NOWY GABINET
W KRAKOWIE
JUŻ OTWARTY

Uroflowmetria

Co to jest uroflowmetria?

Uroflowmetria jest to nieinwazyjne badanie oceniające strumień moczu. Pozwala ono ocenić przepływ cewkowy, szybkość oddawania moczu, jego ilość oddawaną w ciągu sekundy oraz całkowitą objętość mikcji. Słaby strumień moczu oznacza przeszkodę podpęcherzową lub zmniejszoną/brak czynności skurczowej pęcherza moczowego.

Uroflowmetria jest całkowicie nieinwazyjna i niebolesna. Pacjent w toalecie, w warunkach intymnych, oddaje mocz do przepływomierza - urządzenia podobnego do sedesu. Przepływomierz analizuje strumień moczu, mierzy jego objętość oraz przekazuje dane do komputera, który następnie rysuje krzywą mikcyjną i oblicza typowe parametry. Lekarz ocenia wykres i parametry mikcji. Badanie zajmuje kilka minut.

Jakie są wskazania do wykonania uroflowmetrii?

Wskazaniem do badania są zaburzenia w oddawaniu moczu (mikcji) pod postacią częstomoczu dziennego i nocnego, nagłych parć na mocz, oddawania moczu w kilku porcjach, a także zaleganie moczu po mikcji, ponadto nietrzymanie moczu, łagodny rozrost i zapalenie prostaty.

Uroflowmetria jest obowiązkowym, okresowo wykonywanym (co 6-12 miesięcy), zalecanym przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne badaniem w diagnostyce zaburzeń mikcji u mężczyzn, obowiązkowym badaniem przed kwalifikacją do operacji prostaty oraz obowiązkowym, okresowo wykonywanym badaniem kontrolnym w czasie leczenia farmakologicznego zaburzeń oddawania moczu mężczyzn i kobiet.

Dlaczego warto wykonać uroflowmetrię w praktyce lekarskiej MEDIQUS?

1. Intymne, zbliżone do domowych, warunki badania - pacjent zamknięty w toalecie bez skrępowania oddaje mocz do urządzenia, które jest sterowane zdalnie przez lekarza czekającego w gabinecie.

2. Toaleta jest przeznaczona wyłącznie dla pacjenta, który jest w trakcie wizyty lekarskiej. Nie ma konieczności przechodzenia przez poczekalnię z innymi pacjentami oczekującymi na wizytę, aby skorzystać ze wspólnej toalety.

3. Wynik badania jest archiwizowany w postaci cyfrowej na komputerze, a kolejne badania mogą być nakładane na siebie, dla celów porównawczych podczas leczenia, bez konieczności przynoszenia przez pacjenta poprzednich wyników badań.

4. Wynik badania jest czytelnym wydrukiem laserowym opatrzonym komentarzem lekarza, w porównaniu do większości konkurencyjnych wyników tego badania drukowanych na wąskim, skręcającym się papierze termoczułym pozbawionych diagnozy lekarskiej.

5. W przypadku zbyt małej (mniejszej niż 150ml) objętości wydalonego moczu badanie jest powtarzane nieodpłatnie w późniejszym terminie z uwagi na niską wartość diagnostyczną takiego pomiaru.

6. W ramach jednego badania uroflowmetrycznego wykonywana jest dodatkowo nieodpłatnie ocena zalegania moczu po mikcji przy użyciu USG.

Ile kosztuje wykonanie uroflowmetrii?

Jedno badanie uroflowmetryczne z oceną zalegania moczu po mikcji oraz z opisem lekarza kosztuje 50 zł.

Jak należy się przygotować do uroflowmetrii?

1.Wypełnienie pęcherza moczowego

Aby przygotować się do uroflowmetrii należy powstrzymać się od oddawania moczu przez odpowiednio długi czas, aby objętość mikcji wynosiła około 150-500 ml moczu. Zarówno zbyt mała jak też przesadnie duża ilość moczu wpływa negatywnie na możliwość pełnego wykorzystania uzyskanych informacji. Dla orientacyjnej oceny stopnia wypełnienia pęcherza zwykle wystarcza odczuwanie naturalnej potrzeby oddania moczu.
Dla większości osób wystarczającym przygotowaniem będzie: na 2 godziny przed badaniem wypicie 3-4 szklanek płynów oraz powstrzymanie się od oddawania moczu na 2-4 godziny przed planowaną godziną badania.

2. Leki

  • W dniu badania należy przyjąć zalecone leki.
  • Leki antycholinergiczne (czyli: Solifenacyna, Tolterodyna, Oxybutynina, Darifenacyna, Propiveryna, Trospium) powinny być odstawione 7 dni przed badaniem (nie dotyczy to chorych poddawanych ponownej kontroli uroflowmetrycznej w czasie przyjmowania leków - jeżeli masz wątpliwości spytaj lekarza).

3. Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi

  • Pacjent powinien dostarczyć dokumentację dotyczącą przebytych chorób, leczenia oraz aktualnie przyjmowanych leków.
  • Pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich nagłych dolegliwościach.